Enter your keyword

Екопоселення як альтернатива для переселенців

Вимушені переселенці можуть розв’язати більшість проблем обираючи екопоселення. Їхня мета – не лише допомогти з помешканням, а й створити робочі місця.

Ця стаття була опублікована в газеті "Сільські обрії" №14 (12545) від 7 квітня 2017 року. Після моєго інтерв'ю для цієї газети, з її головним редактором зав'язалась приємна співпраця. Результатом якої є нижщевикладена стаття та декілька інших, які я буду розміщувати на сайті.

Наразі вже нікого не здивуєш картиною, коли в селах залишається зо два десятки місцевих жителів. Приміром, село Чмирівка, Чигиринського району. Найстаршим жителем там зараз є 87-річний дід Семен. З 1971 по 1991 роки працював в селі листоношею. На початку своєї діяльності (у 1971 р.) в селі налічувалося 243 двори, так що пошту розносити доводилося з напарником. На початку дев'яностих Семен Сергійович працював сам, бо в селі кількість дворів зменшилася до 175. А в 2012 році населених дворів стало 12. Там доживають віку пенсіонери. Решта хат стоять пустками та від часу і відсутності людського догляду руйнуються. Немає крамниць, поштових та банківських відділень. Занедбаними залишаються і землі сільськогосподарського призначення. Будівлі шкіл в селах, які мають невелику кількість учнів, стоять закриті.

Таку картину можна було б змінити приїздом сюди нових людей. Звичайно, з наданням державної допомоги. Уряд України міг би підійти до цього питання більш системно, наприклад, створивши Державну програму “Організація розміщення ВПО в сільській місцевості”, виділивши кошти на інфраструктуру та на будівництво житла для переселенців. Це б вирішило багато питань і проблем як сільської місцевості так і перенаселення міст.


Можливо, дехто назве нісенітницею, щоб житель міста поїхав у село. Змінити налагоджений побут на відсутність елементарного зручностей у будинку. Але це не більше, аніж стереотип, який міцно оселився у наших мізках. Думка про те, що комфорт може бути тільки в місті, вже давно анульована самими ж жителями мегаполісів, які оселившись у селах нічого не втратили, а навіть навпаки - набули. Маю на увазі жителів екопоселень в різних куточках України. Цей рух не оминув і Черкаську область. Приміром, тут існують екопоселення в селах Буда, Мельники та Чмирівка. Молоді люди приїздять в село, придбавають хати, відновлюють їх. Разом ремонтують дороги, розчищають чагарники навкруги, відновлюють клуби. Мешканці сіл спочатку з насторогою дивилися на «прибульців», але дивлячись на їх дії і бажання відродиити життя в селі, зраділи такому сусідству. І зараз дуже тішаться з того, що стільки дітей народилося в селі.

До речі, про те, чим займатися сьогодні в селі. Проаналізувавши життя екопоселенців, була систематизована інформація щодо можливих видів діяльності. Їх вийшло більше 150 видів, які об’єднуються в 15 груп: природні види діяльності, переробка, консервування та зберігання продуктів харчування, види діяльності, що пов'язані з інформаційними технологіями, наукова діяльність, мистецтво, народні ремесла, видавнича діяльність, медицина та натуропатія, спорт, освіта, будівництво, малі підприємства, туризм, транспорт та споживча кооперація. Тобто зайнятися є чим, було б бажання.

Окрім того, ВПО зараз мають величезні можливості отримання грантів та фінансової допомоги на розвиток власної справи як від фондів держави, так і від іноземних донорів. Інформація щодо таких можливостей постійно розміщується на сайті “Ресурсний центр Гурт” www.gurt.org.ua. Окрім того, внутрішньо переміщені особи можуть стати вагомою підтримкою для громад у світлі децентралізаційних процесів. Адже більшість з цих людей мають добру освіту та вміють працювати з комп'ютерною технікою, володіють іноземними мовами.

Кожен виклик долі можна сприймати як нову можливість. Кожен обирає яким буде його життя сам, а точніше кожен будує життя власними думками та власними руками.


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Сторiнки

Читачiв (за весь час)

Сети

Підписатися на новини:

Пошук

Обратний звязок

Имя

Электронная почта *

Сообщение *

Популярне